Üretim

Ürünlerin yapısına göre farklı süreçlere ihtiyaç duyulmaktadır. Mevcut ürünlerimizde kullanılan prosesler SMT, Manuel THT, Montaj, Kaplama, Yazılım & Test, Son kontrol prosesleridir. Lazer Otomatik Hattı, THT Otomatik Hattı, Kaplama Otomatik Hattı 2023 4. çeyrekte devreye alınmış olacaktır.

1. LAZER PROSESİ

Bu Proseste lazerle kartlar üzerine yakma yöntemi ile karekod basılmaktadır. Bu barkodla birlikte ürünün izlenebilirliği sağlanmaktadır. Diğer prosesler de bu kod referans alınarak ürünün izlenebilirliği karta göre yapabilmektedir. Lazer ile karekod oluşturulan kartlar mevcut makine sistemi ile el değmeden otomatik olarak makina çıkışındaki magazinlere(taşıyıcılara) yüklenir.

Mevcut durumda izlenebilirlik üretim sonrası çıkartılan etiketler ile sağlanmakta olup 2023 4. çeyrek içerisinde Lazer hattı aktif hale getirilmiş olacaktır.

2. SMT PROSESİ (YÜZEY MONTAJ TEKNOLOJİSİ)

SMT Prosesin beş önemli süreci içinde barındıran bir prosestir. Bu prosesler Printer(Lehim Basma Makinası),SPI(Lehim Baskı Testi) Pick and Place(Dizgi), Reflow(Fırın) ve AOI(Optik kontrol) prosesleridir.

Üretim 01

2.1. PCB Temizleyici

PCB’lerin panel halinde yüzey temizleme işlemi burada yapılır. (2023 4. çeyrek içerisinde devreye alınmış olacaktır)

2.2. Prınter (Lehim Basma Makinası)

Lehimleme işlemi burada yapılır. Nem ve sıcaklık kontrolleri altında kart üzerindeki lehim adalarına, uygun elek ile lehim bırakılır.

Printer (Lehim Basma Makinası)

2.3. SPI (Lehim Baskı Testi)

Kartın üzerindeki adaya sürülen lehimin, yükseklik, alan, hacim, kısa devre ve kayıklık testi yapılır. (2023 4. çeyrek içerisinde devreye alınmış olacaktır)

2.4. Pıck and Place (Dizgi Makinası)

SMT malzemelerin kart üzerine yerleştirilmesi bu makinada yapılır. Doğrulama sistemi ile hatalı malzeme dizilmesinin önüne geçilmektedir. Malzemeler hızlı ve otomatik bir şekilde makinaya beslenmektedir.

Üretim 02

YS20 ( Kurulum yapılan yeni makinemiz)

YS12

YS12 ( Prototip hattında kullanılacak eski makinemiz)

2.5. Reflow

Uygun sıcaklık değerleri ve uygun sürelerle kart üzerindeki lehimin, lehim adası ve malzeme ile aktive olup, bütünleşmesidir. Böylece malzemeler karta lehimlenmiş olur. Proses azot atmosferi altında gerçekleşmektedir.

Reflow

2.6. AOI

İki boyutlu otomatik optik kontrol yapar. Dizgisi veya montajı bitmiş kartların bu süreçte görsel kontrolü yapılır. Malzemelerin varlığını, yönünü, kayıklığını, yüksekliğini ve lehimin durumunu kontrol eder ve varsa hata olarak bildirir. (2023 4. çeyrakte 3 boyutlu makine kurulumu yapılarak süreç iyileştirilecektir)

AOI

3. THT PROSESİ (DELİK İÇİ MONTAJ TEKNOLOJİSİ)

Delik içi montaj teknolojisi anlamına gelir ve bacaklı malzemelerin dizgisi ve lehimlenmesi bu süreçte yapılır. Bu prosesi Radyal, Aksiyel, Seçmeli Lehimleme ve Pin Çakma olarak dörde ayırabiliriz. (THT otomatik hattı 2023 4. çeyrek içerisinde devreye alınacaktır.)

THT 01
THT 02

4. DISPENSER

Müşteri isteğine göre, kart üzerinde istenilen noktalara koruyucu, yapıştırıcı, kaplayıcı vs gibi maddelerin uygulanması için kullanılır.

5. KAPLAMA (CONFORMAL COATING)

Kartların çevresel etkilere karşı dayanımını arttırmak amacıyla, müşteri isteğine göre bölgesel koruyucu kaplama işlemi yapılmaktadır. (Kaplama otomatik hattı 2023 4. çeyrek içerisinde devreye alınacaktır.)

6. FCT

Kartların elektriksel ve fonksiyonel testleri bu proseste yapılır. Malzemelerin değerleri, yönleri, varlığı, akımları, voltajları ve fonksiyonları yapıp yapmadığı bu süreçte kontrol edilir. LED Testleri fonksiyonel testte uygulanmakta olup, renk, parlaklık ve homojenite kontrolleri yapılmaktadır.

FCT 01
FCT 02

7. MONTAJ & SON KONTROL

Bu proseste montajlama ve görsel kontrol yapılır. Hatlarda oluşabilecek veya gözden kaçırılabilecek çizik, kesik, deforme kart veya malzemeler bu proses sayesinde tespit edilir.

MSK01
MSK02

Lazer Prosesi

8. PAKETLEME

Müşteri isteğine göre PCB’ler setlenerek, müşteri isteğine göre belirlenen şekilde paketlenir.